Kniha návštěv

Denní doby lovu ryb

Datum: 19.02.2018 | Vložil: Radek Kábele

Vážení rybáři, vážené rybářky.

S potěšením oznamujeme, že legislativní proces změny povolené doby lovu na mimopstruhových revírech je úspěšně dokončen. V uplynulých dnech byla podepsána novela vyhlášky č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybářství, kterou se mění denní doby lovu ryb na mimopstruhových revírech a byla publikována ve Sbírce zákonů pod č. 25/2018 Sb. v částce 14, která vyšla 19.2.2018.

Na základě této novely platí s účinností od 1. dubna 2018 následující denní doby lovu ryb na mimopstruhových revírech:

a) v měsíci duben, květen, červen, červenec, srpen, září od 4 do 24 hodin,

b) v měsíci říjen, listopad, prosinec, leden, únor, březen od 5 do 22 hodin.

Tyto povolené denní doby lovu ryb jsou v mimopstruhových revírech platné již v této sezóně, resp. od 1. dubna 2018.

povolenka - Pivovarský rybník

Datum: 28.03.2017 | Vložil: Petr Knápek

Dobrý den, u pivovarského rybníku v Nasavrkách máte uvedeno, že tam platí krajské povolenky, lze to pochopit tak, že s celosvazovou si tam zachytat nelze?

Děkuji.

Re: povolenka - Pivovarský rybník

Datum: 07.04.2017 | Vložil: Radek Kábele

Dobrý den,na rybníku platí i celosvazová povolenka.

Pivovarský rybník

Datum: 09.05.2016 | Vložil: MAXX

Dobrý den,

mohu se zeptat, jak to bude příštím rok s tímto revírem ? Kolují zvěsti, že to bude RMV (revírem místního významu alias malou vodou). Je to pravda ?

Re: Pivovarský rybník

Datum: 01.06.2016 | Vložil: Richard Paulus

Dobrý den,
Bohužel zatím vám nemůžeme říct jak to s tímto rybníkem bude či nebude, zatím se o rybníku stále jedná.

Re: Pivovarský rybník

Datum: 03.06.2016 | Vložil: Martin Novak

Dobrý den
V úvahu přicházeji tři varianty.První varianta,vše zůstane při starém,druhá varianta malá voda MO Bojanov,třetí varianta,rybník bude pronajat soukromému spolku,který nespadá pod CRS.Protože je rybník majetkem města Nasavrky,bude záležet na tom,ským uzavře novou nájemní smlouvu.

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 07.06.2018 | Vložil: AlbertNot

The prostate related is an essential part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, often known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all types of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections originating from the rest from the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some from the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for our health and wellbeing and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations each week will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to take to make certain a proper prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must choose prostate examination at least one time per year.

Přidat nový příspěvek